- kontakt@centrumtrampolina.pl
- +48 787 633 310
- Kraków, ul. Wieniawskiego 66/8
- ODWOŁYWANIE WIZYT
- NA DOMOFONIE WCIŚNIJ 8 + OK
Czym jest wędzidełko języka?
Wędzidełko języka to fałd błony śluzowej, który łączy dno jamy ustnej z dolną powierzchnią języka. Widoczny jest w momencie unoszenia czubka języka w kierunku podniebienia. W okresie embrionalnym, w miarę wzrostu komórki, wędzidełko ulega tzw. apoptozie, cofa się i uwalnia koniec języka. Gdy tak się nie dzieje, dochodzi do całkowitego bądź częściowego przytwierdzenia języka do dna jamy ustnej. Zjawisko to nazywamy ankyloglosją.
Jakie wyróżniamy objawy krótkiego wędzidełka u noworodka?
Jakie wyróżniamy objawy krótkiego wędzidełka u dziecka starszego?
Czym jest wędzidełko wargi górnej?
Jest to pionowy fałd błony śluzowej, w kształcie trójkąta. Biegnie w linii środkowej od wewnętrznej powierzchni wargi do zewnętrznej powierzchni wyrostka zębodołowego szczęki. Dzieli górny przedsionek jamy ustnej na część prawą i lewą. Nie każdy przyczep tego wędzidełka jest nieprawidłowy. Prawidłowymi są: śluzówkowy (wędzidełko łączy się z ruchomą częścią błony śluzowej nad górnymi jedynkami) i dziąsłowy (wędzidełko znajduje się w obszarze tzw. dziąsła właściwego), zaś nieprawidłowymi: brodawkowy (wędzidełko łączy się z brodawką międzyzębową siekaczy górnych przyśrodkowych) i penetrujący ( wędzidełko przenika przez brodawkę między górnymi siekaczami przyśrodkowymi i sięga w okolicę szwu podniebiennego).
Objawy skróconego wędzidełka wargi górnej: górna warga nie wywija się podczas ssania, nieprawidłowe zbieranie pokarmu z łyżeczki, tzw. pull syndrome (objaw pociągania, który może prowadzić do anemizacji błony śluzowej dziąsła przyczepionego i wolnego), diastema (tu należy zaznaczyć, iż diastema w uzębieniu mlecznym jest zjawiskiem normalnym, przy wymianie zębów mlecznych na stałe, może dojść do normalizacji przyczepu wędzidełka wargi górnej i zamknięcia diastemy), uśmiech dziąsłowy, nieprawidłowe napięcie mięśnia okrężnego warg, wada wymowy.
Jeżeli zauważyliście Państwo objawy skróconego wędzidełka podjęzykowego lub/i podwargowego u swojego dziecka bądź u siebie, zapraszamy na konsultację.
Jak wygląda taka wizyta?
W naszym Centrum zabieg wykonywany jest na miejscu przez lek. dent. Tadeusza Stupkę, stomatologa.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji 6 dni w tygodniu.
Miejsce stworzone specjalnie z myślą o wsparciu i terapii dzieci oraz dorosłych. Powstało w wyniku wieloletniej współpracy grupy terapeutów z różnych dziedzin, którym zależy na holistycznym i interdyscyplinarnym podejściu do Pacjenta.