DIAGNOSTYKA SKRÓCONYCH WĘDZIDEŁEK

Czym jest wędzidełko języka?
Wędzidełko języka to fałd błony śluzowej, który łączy dno jamy ustnej z dolną powierzchnią języka. Widoczny jest w momencie unoszenia czubka języka w kierunku podniebienia. W okresie embrionalnym, w miarę wzrostu komórki, wędzidełko ulega tzw. apoptozie, cofa się i uwalnia koniec języka. Gdy tak się nie dzieje, dochodzi do całkowitego bądź częściowego przytwierdzenia języka do dna jamy ustnej. Zjawisko to nazywamy ankyloglosją.

Jakie wyróżniamy objawy krótkiego wędzidełka u noworodka?

  • W trakcie karmienia: nieumiejętność lub nieprawidłowe chwytanie brodawki, ból podczas karmienia, spłaszczanie brodawki, ranienie brodawek, stany zapalne brodawek, nieefektywne ssanie, rozdrażnienie/płacz/niepokój podczas karmienia, prężenie/odginanie ciała/głowy podczas karmienia, ulewanie w trakcie karmienia lub bezpośrednio po karmieniu, męczliwość w trakcie karmienia, zasypianie podczas karmienia, uczucie przygryzania brodawki zamiast ruchów ssących, odgłosy mlaskania/klikania/cmokania podczas karmienia, chowanie się języka w trakcie ssania, wyciekanie mleka kącikami ust, łapanie i połykanie powietrza, co powoduje kolki, wzdęcia brzucha, krztuszenie, dławienie.
  • W obrębie twarzy i jamy ustnej: otwarta buzia, nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka (język leży na dnie jamy ustnej, język wsunięty między dziąsła, język nieznacznie unosi się do góry, grzbietowe ustawienie języka), tylna grzbietowa część języka obłożona jest mlekiem, co często mylone jest z infekcją grzybiczą, w momencie wysunięcia języka/podczas płaczu widoczny kształt serduszka na końcu języka, w trakcie płaczu język nie unosi się bądź unoszą się tylko boki języka, napięte mięśnie: policzkowe, bródkowy, wyraźnie zaznaczona bruzda wargowo – bródkowa, co sprawia wrażenie mocno cofniętej żuchwy, pęcherze na wargach, wciąganie dolnej wargi, nieprawidłowo wysklepione podniebienie twarde.
  • W obrębie ciała: wzmożone napięcie obręczy barkowej, mięśni szyi, mięśni gnykowych, klatka piersiowa ustawiona wdechowo, napięta przepona, odginanie głowy do tyłu, odginanie się w łuk, wzmożone napięcie w okolicy łopatek.
  • Inne: nadmierne ślinienie, chrapanie, wrażenie zatkanego nosa u dziecka.

Jakie wyróżniamy objawy krótkiego wędzidełka u dziecka starszego?

  • W obrębie twarzy i jamy ustnej: otwarta buzia, nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka, słaba ruchomość języka, trudności w trakcie rozszerzanie diety (nieumiejętność obróbki kęsa pokarmowego, krztuszenie, dławienie, przetrzymywanie jedzenia w buzi,
    a w konsekwencji wypluwanie czy odmawianie jedzenia, unikanie pewnych konsystencji), otwarta buzia, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, wada zgryzu, nieprawidłowo wysklepione podniebienie twarde, napięcia w okolicy stawu skroniowo – żuchwowego.
  • W obrębie ciała: nieprawidłowe napięcie mięśniowe (obniżone w centrum, wzmożone na obwodzie), przodopochylenie miednicy, koślawienie kolan i stóp, nieprawidłowe ustawienie głowy (w tzw. protrakcji).
  • Inne: nadmierne ślinienie, bóle głowy, napięcia w okolicy, brak efektów w terapii logopedycznej w zakresie nieprawidłowej artykulacji.

Czym jest wędzidełko wargi górnej?
Jest to pionowy fałd błony śluzowej, w kształcie trójkąta. Biegnie w linii środkowej od wewnętrznej powierzchni wargi do zewnętrznej powierzchni wyrostka zębodołowego szczęki. Dzieli górny przedsionek jamy ustnej na część prawą i lewą. Nie każdy przyczep tego wędzidełka jest nieprawidłowy. Prawidłowymi są: śluzówkowy (wędzidełko łączy się z ruchomą częścią błony śluzowej nad górnymi jedynkami) i dziąsłowy (wędzidełko znajduje się w obszarze tzw. dziąsła właściwego), zaś nieprawidłowymi: brodawkowy (wędzidełko łączy się z brodawką międzyzębową siekaczy górnych przyśrodkowych) i penetrujący ( wędzidełko przenika przez brodawkę między górnymi siekaczami przyśrodkowymi i sięga w okolicę szwu podniebiennego).

Objawy skróconego wędzidełka wargi górnej: górna warga nie wywija się podczas ssania, nieprawidłowe zbieranie pokarmu z łyżeczki, tzw. pull syndrome (objaw pociągania, który może prowadzić do anemizacji błony śluzowej dziąsła przyczepionego i wolnego), diastema (tu należy zaznaczyć, iż diastema w uzębieniu mlecznym jest zjawiskiem normalnym, przy wymianie zębów mlecznych na stałe, może dojść do normalizacji przyczepu wędzidełka wargi górnej i zamknięcia diastemy), uśmiech dziąsłowy, nieprawidłowe napięcie mięśnia okrężnego warg, wada wymowy.

Jeżeli zauważyliście Państwo objawy skróconego wędzidełka podjęzykowego lub/i podwargowego u swojego dziecka bądź u siebie, zapraszamy na konsultację.

Jak wygląda taka wizyta?

  • Wywiad,
  • Badanie Pacjenta (m.in. ocena karmienia/jedzenia, sposobu oddychania, napięcia mięśniowego obszaru ustno – twarzowego i ciała, ocena samego wędzidełka/wędzidełek),
  • Instruktaż w zakresie ćwiczeń przygotowujących do zabiegu oraz tych po zabiegu,
  • Omówienie, jak wygląda zabieg,
  • Umówienie się na kontrolę w celu reediagnozy.

W naszym Centrum zabieg wykonywany jest na miejscu przez lek. dent. Tadeusza Stupkę, stomatologa.

Umów wizytę

W celu umówienia wizyty zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

Godziny otwarcia

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 6 dni w tygodniu.

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 20:00
Sobota
8:00 - 15:00
pl_PLPolish